GGT home


"Geometry and Analysis on Groups" Research Seminar

Goulnara Arzhantseva and Damian Osajda
Dienstag, 15:00--17:00, Seminarraum 8, Oskar-Morgenstern-Platz 1, 2.Stock

Supported by the ERC grant of Goulnara ARZHANTSEVA: ANALYTIC no. 259527, "Analytic properties of infinite groups: limits, curvature, and randomness"



The first hour (15:00--16:00) of every seminar is an introductory lecture explaining basic notions that are going to appear during the second hour (16:00--17:00)---the regular research seminar presenting recent developments within Geometric Group Theory and related fields.


The current website of the seminar is here



Schedule for 2014:


17.06 Dominika Pawlik (Uniwersytet Warszawski), "Automaticity of hyperbolic groups and analogous properties of their Gromov boundaries." Abstract

28.05 (Exceptional! 12:30, Raum BZ02, 2nd floor) Ján Špakula (University of Southampton), "Green metric and boundaries of hyperbolic groups." Abstract
27.05 Natasa Macura (Trinity University), "CAT(0) spaces with polynomial divergence of geodesics." Abstract
20.05 Liviu Paunescu (IMAR), "Sofic representations that cannot be extended." Abstract
13.05 Piotr Nowak (Polska Akademia Nauk and Uniwersytet Warszawski), "Rigidity for actions on Banach spaces and Poincare inequalities." Abstract
7.05 (Exceptional! 14:30, Seminarraum 7) Florin Radulescu (University of Rome 2, IMAR), "Hecke operators, discrete series unitary representations and Operator Algebras." Abstract
6.05 Martin Finn-Sell (Universität Göttingen), "Boundary a-T-menability for large girth expander graphs." Abstract
9.04 (Exceptional! 15:00, ESI main lecture room) Andrew Duncan (Newcastle University), "Subgroups of the automorphism groups of partially commutative groups (RAAGs)." Abstract
9.04 (Exceptional! 13:30, ESI main lecture room) Christopher Cashen (Universität Wien), "Quasi-isometry invariants from decorated trees." Abstract
8.04 (Exceptional! 13:00, ESI main lecture room) Arye Juhasz (Technion), "The isoperimetric function of groups defined by a single positive word." Abstract
31.03 - 4.04 workshop Geometry of computation in groups, Erwin Schrödinger International Institute
25.03 Bogdan Nica (Universität Göttingen), "Analytic aspects of boundaries of hyperbolic groups." Abstract
18.03 Adrien Le Boudec (Université Paris-Sud 11), "Tree almost automorphism groups." Abstract
11.03 Chris Cave (University of Southampton), "Coarse embeddability into Hilbert spaces and its consequences." Abstract
28.01 Hiroshi Ando (Erwin Schrödinger Institute), "Finite type Polish groups." Abstract
14.01 Louis Funar (Université de Grenoble I), "On mapping class groups representations." Abstract
7.01 Christopher Cashen (Universität Wien), "Growth Tight Actions." Abstract

Schedule for 2013:

17.12 Federico Berlai (Universität Wien), "Residually amenable groups: stability properties." Abstract
10.12 Jakub Gismatullin (Uniwersytet Wroclawski), "Weak sofic and weak hyperlinear groups." Abstract
3.12 François Dahmani (Université Joseph Fourier, Grenoble I), "The conjugacy problem for some automorphisms of free groups, through suspensions." Abstract
19.11 Alessandro Sisto (ETH Zurich), "Random walks and relative hyperbolicity." Abstract
12.11 Rudolf Zeidler (Universität Göttingen), "Coarse median structures." Abstract
5.11 Markus Steenbock (Universität Wien), "Rips construction without unique product." Abstract
29.10 Alexandre Martin (Universität Wien), "Combination of classifying spaces for proper actions." Abstract
22.10 Fabian Haiden (Universität Wien), "Entropy of endofunctors." Abstract
15.10 Romain Tessera (ENS Lyon), "Hausdorff-Gromov limits of rescaled finite transitive graphs." Abstract
2.10 (Mathematisches Kolloquium, 16:15, Sky-Lounge ) Hans-Jurgen Bandelt (Universität Hamburg), "A mathematical duality and its application in forensic genetics." Abstract
2.10 (Exceptional! 18:00, Seminarraum 09) Martino Lupini (York University), "Sofic and hyperlinear groups and the logic for metric structures." Abstract
18.06 Erik Guentner (University of Hawaii), "A differential complex for CAT(0) cubical spaces" Abstract
11.06 Rufus Willett (University of Hawaii), "Expanders and ghost projections." Abstract
28.05 Ján Špakula (Universität Wien), "Uniformly bounded representations of hyperbolic groups." Abstract
14.05 Hiroki Matui (Chiba University), "Topological full groups of etale groupoids." Abstract
7.05 Federico Berlai (Universität Wien), "Scale function and topological entropy in locally compact totally disconnected groups." Abstract
23.04 Rudolf Zeidler (Universität Wien), "Outer automorphisms of hyperbolic groups with property (T)." Abstract Lecture notes
16.04 Simone Virili (UA Barcelona), "(Co)Hopficity of representations of an infinite group." Abstract
9.04 Yago Antolin (Université  de Neuchâtel), "Automorphisms of groups with hyperbolically embedded subgroups." Abstract
19.03 Ashot Minasyan (University of Southampton), "Hyperbolically embedded subgroups in groups acting on trees and in graph products."Abstract
5.03 Ilya Kazachkov (University of Oxford), "From real trees to real cubings." Abstract
30.01 Liviu Paunescu (Universität Wien), "Linear sofic groups and algebras."Abstract
23.01 Alexandre Martin (Université  de Strasbourg), "Construction of boundaries for non-positively curved complexes of groups."Abstract
9.01 Marc Bourdon (Université  de Lille 1), "Some applications of $\ell_p$-cohomology to boundaries of Gromov hyperbolic spaces."Abstract

Schedule for 2012:

12.12 John Mackay (University of Oxford), "Quasi-hyperbolic planes in relatively hyperbolic groups." Abstract
5.12 Victor Chepoi (Université  de la MediterranĂŠe), "Colouring hyperplanes of CAT(0) cube complexes."Abstract
28.11 Christopher Cashen (Universität Wien), "Line patterns and quasi-isometries of graphs of groups." Abstract
21.11 Matthew T. Clay (University of Arkansas), "Turn graphs and extremal surfaces." Abstract
14.11 Jacek Swiatkowski (Uniwersytet Wroclawski), "Topology of the Gromov boundary of free product of hyperbolic groups." Abstract
7.11 (Mathematisches Kolloquium, 16:15, room C209) Ruth Charney (Brandeis University), "Boundaries of spaces of non-positive curvature." Abstract
7.11 Ruth Charney (Brandeis University), "Outer space for right-angled Artin groups." Abstract
31.10 Roger Gomez Ortells (Universität Wien), "On compactly supported cohomology of systolic pseudomanifolds." Abstract
24.10 (Mathematisches Kolloquium, 16:15, room C209) Tadeusz Januszkiewicz (Polish Academy of Sciences), "A twin of the braid group." Abstract
24.10 Tadeusz Januszkiewicz (Polish Academy of Sciences), "Fundamental groups of iterated blowups." Abstract
17.10 Alexandra Pettet (University of British Columbia), "Relative twisting in Outer space."Abstract
10.10 Wolfgang Woess (TU Graz), "Horocyclic products of trees." Abstract
26.06 Goulnara Arzhantseva (Universität Wien), "Infinitely presented groups satisfying Baum-Connes conjectures." Abstract
12.06 Masato Mimura (Université  de Neuchâtel), "Property (TT)/T and homomorphism superrigidity into mapping class groups." Abstract
5.06 Bernhard Krön (Universität Wien), "Vertex cuts." Abstract
22.05 Swiatoslaw R. Gal (Uniwersytet Wroclawski), "Dynamics, growth of cocycles, and distorted elements." Abstract
15.05 Liviu Paunescu (Universität Wien), "Indecomposable sofic approximations." Abstract
9.05 (Exceptional! 14:00, room D 104, UZA 4) Henry Segerman (University of Melbourne), "A generalisation of the deformation variety" Abstract
8.05 François Gautero (Université  de Nice), "Gromov's a-T-menability and free-by-free groups." Abstract
24.04 Markus Steenbock (Universität Wien), "Graphical random groups." Abstract
17.04 Fanny Kassel (Université  de Lille 1), "Discrete spectrum of the Laplacian on non-Riemannian locally symmetric spaces." Abstract
29.03 (Exceptional! 14:00, room S1, Althanstrasse 12) Bruno Benedetti (KTH Stockholm), "Convex triangulations"Abstract
20.03 Cornelia Drutu Badea (Oxford), "Equivalent notions of rank for manifolds of non-positive curvature and for mapping class groups of surfaces."Abstract
13.03 Alessandra Iozzi (ETH Zürich), "Unitary representations" (introductory) and "Multiplicative representations of virtually free groups" Abstract
6.03 Boštjan Brešar and Tanja Gologranc (University of Maribor), "Median graphs, algebras and complexes" Abstract
31.01 Dominik Gruber (Universität Wien), "Graphical small cancellation groups." Abstract
27.01 (Exceptional! 13:00, room C209) Alex Gamburd (CUNY), "Generalization of Selberg's 3/16 Theorem and Affine Sieve." Abstract
26.01 (Mathematisches Kolloquium, 16:15, room C209) Alex Gamburd (CUNY), "Expander Graphs, Thin Groups and Super-strong Approximation." Abstract
24.01 François Guéritaud (Université  de Lille 1), "Deforming quotients of rank-one groups." Abstract
17.01 Adam Timar (Universität Wien), "Critical percolation and graph sequences." Abstract

Schedule for 2011:

13.12 Valerio Capraro (Université  de Neuchâtel), "Topology on locally finite metric spaces" Abstract
6.12 Adam Timar (Universität Wien), "Quasi-invariant means and Zimmer amenability." Abstract
29.11 Luis Manuel Rivera Martinez (Universität Wien), "Almost commuting matrices and related topics" Abstract
22.11 Damian Osajda (Universität Wien), "A construction of highly dimensional hyperbolic Coxeter groups." Abstract
15.11 Markus Steenbock (Universität Wien), "Torsion-free group without unique product property." Abstract
8.11 Swiatoslaw R. Gal (Universität Wien), "Reflection length on Coxeter groups."Abstract
18.10 Swiatoslaw R. Gal (Universität Wien), "Subgroups of Interval Exchange groups." Abstract
11.10 Adam Timar (Universität Wien), "On the separation profile of infinite graphs."Abstract
28.06 Goulnara Arzhantseva (Universität Wien), "Introduction to the space of marked groups" and "Finite-dimensional approximations of finitely generated groups."Abstract
21.06 Luis Manuel Rivera Martinez (Universität Wien), "Weakly-sofic groups."Abstract
16.06 Bernhard Krön (Universität Wien), "Linear boundary of finitely generated groups"Abstract
14.06 John S. Wilson (Oxford), "Hereditarily just infinite groups"
7.06 Swiatoslaw R. Gal (Universität Wien), "Groups with matrix models and continous logic." Abstract
31.05 Swiatoslaw R. Gal (Universität Wien), "Groups with matrix models and continous logic." Abstract
24.05 Swiatoslaw R. Gal (Universität Wien), "We take syntax seriously!" Abstract
10.05 Adam Timar (Universität Wien), "Some famous families of groups. Questions related to soficity." Abstract
3.05 Adam Timar (Universität Wien), "Ultraproducts and soficity. Surjunctive groups."Abstract
12.04 Adam Timar (Universität Wien), "Equivalents of soficity. Basic properties of sofic groups."Abstract
5.04 Adam Timar (Universität Wien), "More examples of sofic groups and limit measures. Random trees."Abstract
29.03 Adam Timar (Universität Wien), "Basics on the growth of groups and amenability. Limits of graph sequences, a necessary condition for limit graphs"Abstract
22.03 Adam Timar (Universität Wien), "Cayley graphs, unimodularity, weak limits of finite graphs"Abstract
25.01 Goulnara Arzhantseva (Universität Wien), "Finitely presented random groups are surface-like"Abstract
18.01 Martina Kubitzke (Universität Wien), "The multiplicity conjecture for barycentric subdivisions of simplicial complexes"Abstract
11.01 Myrto Kallipoliti (Universität Wien), "A topological characterization of the plane and homogeneous continua" Abstract


Schedule for 2010:

07.12 Wolfgang Alexander Moens (Universität Wien), "A characterisation of nilpotent Lie algebras by their (generalised) derivations"Abstract
30.11 Damian Osajda (Universität Wien), "Fixed point theorem for systolic complexes"Abstract
23.11 Dietrich Burde (Universität Wien), "Groups admitting affine crystallographic actions"Abstract
16.11 Bernhard Krön (Universität Wien), "Linear boundary of finitely generated groups"Abstract
9.11 Swiatoslaw R. Gal (Uniwersytet Wroclawski), "Asymptotic dimension and uniform embeddings"Abstract
12.10 Goulnara Arzhantseva (Universität Wien), "Coarse amenability and coarse embeddings"Abstract